Program profilaktyki

chorób układu krążenia

Zapraszam Państwa do wzięcia udziału w programie profilaktyki chorób układu krążenia.


Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność   w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie. Do najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia należą: nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, palenie tytoniu, niska aktywność ruchowa, cukrzyca, nadmierny stres, złe odżywianie - otyłość, płeć męska i obciążenia genetyczne.

Celem programu jest obniżenie   zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia poprzez wczesne wykrywanie  czynników ryzyka wśród zdrowych pacjentów oraz promocja zdrowego stylu życia:  niepalenia,  prawidłowego odżywiania się,  aktywności fizycznej.Adresatami programu są   osoby kończące w roku bieżącym, odpowiednio:  35, 40, 45, 50 lub 55 lat,które nie chorują  na cukrzycę,  nadciśnienie, chorobę wieńcową i inne choroby układu krążenia oraz które jednocześnie w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach takiego programu profilaktycznego (także w innych placówkach służby zdrowia). 


Badanie obejmuje:

- przeprowadzenie wywiadu przez pielęgniarkę i wypełnienie ankiety badania profilaktycznego

- wykonanie badań laboratoryjnych (cholesterol, trójglicerydy, HDL, LDL, cukier), określenie BMI

- wizyta (z badaniami) u lekarza rodzinnego (w razie potrzeby)


Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania i bezpłatnie.

Z uwagi na niewielką dostępność, w naszym kraju, nieodpłatnych badań profilaktycznych serdecznie zachęcam do wzięcia w nich udziału.


W przypadku podjęcia decyzji o udziale w programie prosimy o kontakt z rejestracją, gdzie otrzymacie państwo wszystkie potrzebne informacje